Kent ve Kültür Atölyeleri

Emeğin Tarihi Atölyesi
Yürütücü: Özkan Öztaş
Tarih: 9 Temmuz Pazar 10.00
Süre: 5 saat
Ek Bilgi: İnsanlığın ilk üretim faaliyetlerinden emeğin ve sömürünün modern tarihine bir yolculuk… Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde başlayacak olan sunum Sanayi Müzesi’nin gezilmesi ile sona erecektir. İki müze gezisi arasında Ankara Kalesi’nde bir yemek molası verilecektir. Yemek atölye ücretine dahil olup müze girişleri katılımcılar tarafından karşılanacaktır.


Kahve Kültürü ve Tadım Atölyesi
Eğitmen: Özge Gönüllü
Tarih: 9 Temmuz Pazar 15.00
Süre: 4 saat
Ek Bilgi: Kahvenin tarihi, yapım standartları, kahve ve sağlık ilişkisi, işçi sınıfı ve kahve, kahve pazarı ve sektörel durum, tarladan fincana kahvenin serüveni gibi başlıkların ele alınacağı atölyede aynı zamanda dünya kahvelerinin demlenmesi ve tadımı gerçekleştirilecektir.


Şarap Kültürü ve Tadım Atölyesi
Eğitmen: Gözde Arslan
Tarih: 16 Temmuz Pazar 15.00
Süre: 4 saat
Ek Bilgi: Şarabın tarihi, ne zaman ortaya çıktığı, ne için kullanıldığı, şarap tüketiminin halktan aristokrasiye geçişi, şarabın tanımı, yapım tekniklerinin ülke ve üzümlere göre değişkenliği, farklı ülkelerdeki tüketim kültürü gibi başlıkların ele alınacağı atölyede aynı zamanda farklı şarapların sunumu ve tadımı gerçekleştirilecektir.

Bir Öneri

NHKM Yaz Dönemi Atölyeleri Başlıyor

Tarih, edebiyat, müzik, güzel sanatlar, sahne sanatları ve çocuklar için hazırlanan atölyeler ile müze gezileri, kahve ve şarap tadımları, edebiyat ve sanat buluşmalarına zengin içerik...

X
X